Centrum orientace v přírodě Kladno

Orientační sporty

OB - Orientační běh

Pokud vám chůze s mapou připadá málo akční, zkuste s mapou běhat. Orientační běh ve své vrcholové podobě patří díky kombinaci mentální a fyzické zátěže mezi nejnáročnější sporty vůbec, avšak jeho rekreační pojetí přináší úžasné a nezapomenutelné zážitky s mapou v přírodě.

MTBO - Orientační jízda na horských kolech

Kdo rád při sportu sedí, může zkusit jízdu na kole. Čtení mapy za jízdy není zdaleka tak snadné jako při chůzi, už proto, že musíte oběma rukama držet řídítka a mapa přichycená k jízdnímu kolu podstatně více poskakuje než když si ji držíte v ruce. Existují různé finty, jak čtení mapy usnadnit, navíc mapy pro horská kola nemusí obsahovat tolik detailů jako mapy pro pěší, proto jsou na cyklomapách např. velmi výrazně vidět cesty, po kterých se jezdí. Naši orientační sportovci to na kole umí velmi dobře, což mimo jiné dokazuje mnoho medailí z evropských i světových soutěží v MTBO.

LOB - lyžařský orientační běh

V zimě je orientace v lese o něco ztížena tím, že když napadne sníh, vypadá to všude skoro stejně:-) A právě proto se hodí dovednost orientovat se podle mapy! Dokonce i lyžaři mají svoje orientační závody.

Trail-O

Jeden z mála sportů v přírodě, kde nejde o fyzickou rychlost ani o sílu. Úspěšný v tomto sportu je ten, kdo dokáže objekt zakreslený v mapě přesně rozpoznat i v terénu. Bystrá hlava a správný úsudek je tedy to hlavní, co k tomuto sportu potřebujete. Je povolen jakýkoli druh pohybu, proto je trail-o vhodný i pro lidi s omezenou hybností. Na akcích se běžně setkávají pohybově handicapovaní se zdravými závodníky, soutěžit může vozíčkář i jeho doprovod ve stejné kategorii. Poměrně unikátní formou tohoto sportu je orientační závod řešený z vlaku.

Další orientační sporty

Je celá řada sportovních disciplín, kde jednou ze složek výkonu sportovce je schopnost  orientace podle mapy. Některé z nich vznikly jako varianty výše zmíněných O-sportů a liší se pouze např. délkou tratí či použitou mapou, jiné jsou zcela specifické např. zcela odlišným způsobem pohybu v terénu či jiným způsobem navigace.

Mezi první zmiňované patří např. rogaining či horský orientační běh (obojí je v podstatě orientační běh na velmi dlouhé vzdálenosti), různé tzv. adventure závody na horských kolech, orientační duatlony, triatlony, či jiné x-tlony. Existují varianty orientačních závodů pro plavce (Swim-O), bruslaře (Skate-O, u nás se ale spíše používá pěkná česká zkratka OBR - orientační bruslení) nebo i orientační závody pro motoristy pořádané pod hlavičkou autoklubů.  Další variantou je např. radiový orientační běh, kde podstatou úspěchu je nalezení několika vysílačů umístěných v terénu za pomoci mapy a vlastního přijímače.